chantors پروژه اقتصاد اقتصادی تاثیرگذاری

chantors: پروژه اقتصاد اقتصادی تاثیرگذاری نتیجه برجام رکود اقتصادی سرمایه گذاری سرمایه گذاری

گت بلاگز اقتصادی خودکفایی برنج به قیمت خشک شدن منابع آبی می ارزد؟

افزایش قیمت برنج ایرانی طی سال‌های اخیر هر زارعی را وسوسه می‌کند تا مشقت‌های کاشت، داشت و برداشت را به جان بخرد و بی توجه به بحران منابع آبی به کشت این محصو

خودکفایی برنج به قیمت خشک شدن منابع آبی می ارزد؟

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با توجه به آنکه برنج یکی از غذاهای مهم مردم به شمار می رود از این رو زیاد کردن قیمت برنج ایرانی طی سال های اخیر هر زارعی را وسوسه می کند تا مشقت های کاشت، داشت و برداشت را به جان بخرد و بی توجه به بحران منابع آبی به کشت این محصول آب بر بپردازد.
گرچه سطح زیر کشت برنج در استان های غیر شمالی ناچیز هست، ولی کشت این محصول به دنبال محدودیت منابع آبی و خشکسالی های اخیر تصویر العمل و انتقادات بسیاری را به همراه داشت.

عبارات مهم : منابع

براین اساس مسئولان امر کشت جایگزین در استان های غیر شمالی را معرفی کردند تا علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی، در حفظ منابع آبی و درآمد کشاورزان تغییری ایجاد نشود.
کاوه خاکسار مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گفت: در کشور ما به ازای هر متر مکعب آب ۱۲۰ تا ۲۲۰ گرم برنج برداشت می شود در حالیکه میانگین برداشت در دنیا ۵۰۰ گرم است.
وی افزود: با توجه به بحران منابع آبی و کم کردن بهره وری مورد نیاز است که در استان های غیر شمالی از کشت های جایگزین استفاده شود.
خاکسار با بیان اینکه تدوین طرح کشت جایگزین در استان های غیر شمالی تأثیری در میزان تولید برنج نخواهد داشت، عنوان کرد: طرح زیاد کردن ضریب خوداتکایی در حال اجرا است از این رو با زیاد کردن عملکرد در واحد سطح میزان تولید در استان های غیر شمالی قابل جبران است آیا که بیشترین حجم تولید در استان گیلان و مازندران است.
مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد ادامه داد: با توجه به تأمین هزینه های تولید کشت برنج در استان گیلان و مازندران و قیمت مناسب برنج ترغیب کشاورزان به کشت این محصول را به همراه داشته است.
وی با اشاره به اینکه یکی از راه های زیاد کردن ترسیم حمایت از ارقام پرمحصول هست، تصریح کرد: با این وجود کشت ارقام پرمحصول در استان های شمالی از ۱۱ هزار هکتار سال گذشته به ۲۰ هزار هکتار در امسال رسیده است.
ضرورت محدودیت کشت برنج در استان های غیر شمالی
علی اکبریان نائب مدیر انجمن برنج در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی افزود: محدودیت کشت برنج در استان های غیر شمالی به دنبال بحران منابع آبی در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: با توجه به آنکه کشاورزان در استان های غیر شمالی امرار معاش دیگری ندارند از این رو کشت جایگزین برنج از سوی مسئولین امر تدوین شده است است.
به گفته اکبریان علی رغم حمایت دولت از برنج کاران استان های شمالی کشاورزان سایر استان ها تمایلی به تولید این محصول ندارند.

ضریب خوداتکایی برنج در دستور کار قرار گرفت
دلاور حیدرپور مدیر جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی بیان کرد: سیاست وزارتخانه به دنبال محدودیت منابع آب تدوین کشت جایگزین برنج در استان های غیر شمالی است.
وی افزود: طی کارها تحقیقی و ترویجی تا ده سال آینده در نظر داریم که ۸۰ تا ۸۵ درصد نیاز کشور را در استان های شمالی تأمین نماییم.
حیدرپور با اشاره به اینکه زیاد کردن ضریب خوداتکایی برنج در استان های شمالی یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی هست، بیان کرد: براساس برنامه زیاد کردن ضریب خوداتکایی آینده نگری می شود که تولید برنج با زیاد کردن ده درصدی در امسال مواجه شود.
رئیس جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: با توجه به قیمت مناسب برنج و حمایت از برنج کاران استان های شمالی حدود ۷ الی ۸ هزارهکتار شالیزارهای ر ها شده است به سطح زیر کشت اضافه شدند.
به گفته وی آینده نگری می شود که به دنبال تدارک کافی سم و کود، توزیع ماشین آلات و استقبال برنج کاران سطح برنج دونج (رَتون) از ۸۲ هزار هکتار سال گذشته به ۹۵ هزار هکتار در امسال برسد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: منابع | محدودیت | کشاورزی | استان گیلان | اقتصادی | برنج | ضریب خوداتکایی | کشت جایگزین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog