chantors پروژه اقتصاد اقتصادی تاثیرگذاری

chantors: پروژه اقتصاد اقتصادی تاثیرگذاری نتیجه برجام رکود اقتصادی سرمایه گذاری سرمایه گذاری

گت بلاگز اقتصادی اصلی ترین محرک اقتصادی کشور نیازمند رونق است ، سرمایه هایی که زیر آوار رکود مسکن،بایکوت شده است اند

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان،رکود بازار مسکن از معضلاتی است که در طول قریب به چهار سال گذشته، اقتصاد کشور را قفل کرده و در صورت استمرار این وضعیت،امکان حصو

اصلی ترین محرک اقتصادی کشور نیازمند رونق است ، سرمایه هایی که زیر آوار رکود مسکن،بایکوت شده است اند

به گزارش خبرنگار مسکنگروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، رکود بازار مسکن در شرایطی استمرار دارد که بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های انجام شده است در این عرصه،در طول سالیان گذشته،به علت عدم رونق کافی،بایکوت و قفل شده است اند.
در هرکشوری،به فراخور شرایط حاکم بر آن،مولفه ای وجود دارد که از آن به عنوان یکی از مهم ترین محرک های اقتصادی یاد می شود.این قاعده در خصوص کشور کشور عزیزمان ایران نیز مصداق دارد و با عنایت به اهمیت مسکن در میان خانوارهای ایرانی،این شاخصه در عرصه اشاره شده است به عنوان یک اعتبار قابل اتکای اقتصادی مطرح است.

عبارات مهم : پروژه

علیرغم تمامی این توصیفات،در طول سالیان گذشته،رکود آنچنان بر پیکره مسکن آویخته شده است که عملا تحرک، رونق و پویایی مورد نیاز را از این حوزه حائز اهمیت سلب کرده است.
محمد رضا نودهی،محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار مسکنگروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به نقش تعیین کننده مسکن در رونق یا رکود اقتصادی گفت:بدون تردید با رونق بازار مسکن،بسیاری از قفل های اقتصادی کشور باز خواهد شد ولی متاسفانه اتخاذ بعضی سیاست ها در طول سالیان اخیر باعث شده است تا همچنان رکود به عنوان مهم ترین چالش و معضل، گریبان گیر اقتصاد جامعه باشد.
وی افزود:با جان گرفتن بازار مسکن،بسیاری از حِرَف،مشاغل و اصناف از رکود خارج خواهند شد و به تبع، ثمره و خروجی این امر،در حرکت و پویایی اقتصاد کشور،ملموس و بر جسته خواهد بود.
نودهی عنوان کرد:به واقع،اهمیت مسکن از دو منظر و زاویه(نیاز به سرپناه و مسکن به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای انسان و همچنین اشتغالزایی مرتبط با آن)، قابل طرح و بررسی می باشد.
محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی عنوان کرد:در دولت گذشته،سرمایه گذاری های بسیاری در عرصه مذکور تحت عنوان مسکن مهر انجام پذیرفت که به اعتقاد بنده،اصل طرح بسیار هوشمندانه بود ولی متاسفانه در بخش اجرا شاهد ظهور و بروز نواقص بسیاری در این خصوص بودیم.
وی افزود:منطق حکم می کند که با اِعمال اصلاحات مورد نیاز و برطرف نواقص و معایب تجربه شده،این مسیر ادامه یابد،اما متاسفانه اصل طرح کنار گذاشته شد و عمده کارها بر اتمام پروژه های نیمه تمام در این خصوص متمرکز شد.
نودهی گفت:بدون تردید،اتمام پروژه های نیمه تمام،ضرورتی است که عقل سلیم بر آن صحه می گذارد و قطعا کلنگ زنی پیاپی و بدون به نتیجه رساندن پروژه های دیگر،معقولانه نمی باشد،اما رویکرد بعضی از دستگاه های ذیربط در این دوره به نحوی بود که که گویی طرح مذکور از اساس سازنده نبوده و فارغ از هر گونه اصلاحی باید اصل و نفس طرح خاتمه یابد !
وی افزود:با برنامه ریزی مناسب و اصولی و پرهیز از بعضی رویه ها و کارها ناصحیح،همچون ایجاد حاشیه نشینی در اطراف کلانشهرها،تامین امکانات و لحاظ کردن زیرساخت های مورد نیاز در حین انجام عملیات عمرانی و حتی پیش از آن،تنظیم تقویم و وقت بندی مناسب و مبتنی بر واقعیت و حرکت گام به گامِ آهسته،اما پیوسته، می شد از این پروژه و طرح عظیم در جهت رونق و شکوفاییِ هر چه زیاد اقتصادی و البته حمایت از اقشار آسیب پذیر و تامین یکی از مهم ترین نیازهای آنها بهره برد.
این محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی گفت:البته ظاهرا بدیلی جهت مسکن مهر تحت عنوان مسکن اجتماعی تعریف شد که تاکنون در مقام عمل شاهد خروجی و اقدام عملیاتی تاثیرگذاری در این خصوص نبوده ایم.
نودهی عنوان کرد:به اعتقاد بنده در صورت اتخاذ تدابیری موثر و تعریف آمایش سرزمینی اصولی،امکان استمرار این پروژه عظیم(مسکن مهر) وجود داشت.
آفتی تحت عنوان مابه تفاوت سود بانکی با قیمت تورم

شهریار رامهرمز،یکی از فعالان عرصه ساخت و ساز مسکن در گفت و گو با خبرنگار مسکنگروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به لزوم توجیه اقتصادی جهت هر سرمایه گذاری گفت:نفس اقدام هر سرمایه گذاری جهت ورود و نقش آفرینی در طرح ها و پروژه ها به سود دهی آن و میزان ارزش افزوده ای که در سایه سرمایه گذاری نصیب او خواهدشد معطوف می شود.
وی افزود:این قاعده و هنجار نه در ایران،بلکه در تمامی دنیا پذیرفته شده است و در شرایطی که سرمایه گذاری از توجیه اقتصادی کافی برخوردار نباشد،انتظار حضور و ایفای نقش صاحبان سرمایه در طرح ها معنا نخواهد داشت.
رامهرمز عنوان کرد:متاسفانه در طول سالیان گذشته،نرخ سود بانکی،انگیزه سرمایه گذاری در بخش مسکن را به حاشیه برد و قطعا در شرایطی که سود حاصل از سرمایه گذاری در عرصه مسکن نهایتا 14 درصد تخمین زده می شود،انتظار نادیده گرفتن سودهای بالای 20 درصدی بانک ها راه به جایی نخواهد برد.
وی افزود:طبیعتا در چنین شرایطی رونق و اشتغالزایی نیز تحت تاثیر قرار می گرد و نتیجه آن سپرده هایی می شود که به جای تزریق در بخش صنعت،تولید و مسکن،به سمت بانک ها سوق پیدا می کند.
رامهرمز عنوان کرد:البته چندی پیش و در جهت اصلاح این عنوان تدابیری اتخاذ شد و قیمت سود بانکی کم کردن یافت ولی این عنوان نافی تبعات تلخ شرایط اشاره شده است در آن مقطع نخواهد بود و از سوی دیگر نباید از نظر دور داشت که در شرایط فعلی نیز همجنان در بعضی سرمایه گذاری ها و با به تعبیری سپرده گذاری ها ،سود های فراتر از مصوبات قانونیِ شورای پول و اعتبار پرداخت می شود که این عنوان به مثابه آفتی جهت اقتصاد کشور به شمار می رود.
برخی برجام را عصای موسی تصور کردند

زهره پولادوند،کارشناس اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار مسکنگروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،با اشاره به ضرورت توجه مضاعف به ظرفیت های بالقوه و درونیِ اقتصاد کشور گفت:متاسفانه در طول این دوره،انرژی و هزینه بسیاری صرف برجام و مذاکرات شد که به اعتقاد بنده در این خصوص اعتدال مورد نیاز لحاظ نشد.
وی افزود:بدون تردید ،برجام حائز اهمیت بود و نادیده انگاشتن و بی اهمیت جلوه دادن آن منطقی به نظر نمی رسد و به هر حال با حصول برجام بعضی موانع برداشته شد و باید اذعان کرد تسهیل مبادله تجاری و برطرف بعضی تحریم های ظالمانه ثمره و نتیجه برجام بود.
پولادوند عنوان کرد:اما انتقاد و ایراد وارده در این خصوص ناظر بر این اصل و قاعده اصولی است که باید در کنار برجام به مولفه های اقتصاد مقاومتی،تولید و ظرفیت های صنعتی و برطرف رکود بازار مسکن نیز توجه خاص تری لحاظ می شد.
کارشناس حوزه اقتصادی گفت:برخی گمان می کردند،برجام عصای موسی است که با حرکت آن،معجزه ای در اقتصاد کشور حاصل می شود ولی به واقع حصول معجزه را باید در بهره گیری از استعدادها و توانمندی های داخلی جستجو کرد.
وی افزود:فارغ از هرگونه جهت گیری حزبی یا سیاسی،باید به این واقعیت اشاره شود که متاسفانه به موازات مذاکرات و برجام،آنچنان که باید به مولفه های درونی اقتصادی کشور و علی الخصوص تولید توجه نشد و باید در این رویه و نگاه تجدید نظر شود که توسعه اقتصادی با فروش نفت میسر نمی شود ،بلکه تجارت نفت در کوتاه مدت و در خوشبینانه ترین حالت ممکن در مقاطع میان مدت مطلوب اثر خواهد بود و آنچه که افق اقتصادی کشور را به سمت پویایی و شکوفایی سوق می دهد جز با کارآفرین و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مُیَسَر نخواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: پروژه | اقتصاد | اقتصادی | تاثیرگذاری | نتیجه برجام | رکود اقتصادی | سرمایه گذاری | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog