chantors پروژه اقتصاد اقتصادی تاثیرگذاری

chantors: پروژه اقتصاد اقتصادی تاثیرگذاری نتیجه برجام رکود اقتصادی سرمایه گذاری سرمایه گذاری

گت بلاگز وب‌گردی راهکار محققان کشور جهت جلوگیری از سرمازدگی محصولات باغی

محققان کشور جهت جلوگیری از سرمازدگی درختان باغات و محصولات کشاورزی دستگاهی را طراحی و ارائه کردند که قابل راه اندازی در زمین‌های تپه‌ای و دره‌ای هست.

راهکار محققان کشور جهت جلوگیری از سرمازدگی محصولات باغی

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در بسیاری از مناطق دنیا و به خاص در کشور عزیزمان ایران سرمای بهاره در اکثر سال ها موجب صدمه زدن و از بین رفتن جوانه و غنچه و در نتیجه محصول درختان میوه در باغات می شود و لذا کشاورزان نیز بعد از یک سال تلاش در به ثمر رساندن درختان، با افت شدید محصولات خود مواجه خواهند بود.

عبارات مهم : درختان
این مساله در مناطق کشت محصولات باغی کاملا مشهود هست.

با پایین آمدن دمای هوا به زیر صفر جوانه و غنچه های نوشکفته یخ زده و به رنگ سیاه یا زرد درآمده و پوک می شوند، به طوری که در این مناطق بر اثر سرمازدگی خسارات زیادی به باغداران و کشاورزان وارد می شود.

یکی از شرکت های دانش بنیان کشور به منظور برطرف این معضل راهکارهایی را ارائه کرده است که از آن جمله می توان به طراحی و ساخت دستگاه «چاهک معکوس» اشاره کرد.

در کشورهای اروپایی و آمریکا از سال های قبل از این دستگاه جهت جلوگیری از سرمازدگی و یخبندان استفاده می شد و امروزه نیز این فناوری یکی از روش های موثر و موفق جهت مقابله با سرمازدگی معرفی شده است هست.

این دستگاه معمولا در مرکز باغ راه اندازی می شود و بسته به فاکتورهای محیطی متفاوت به صورت شعاعی، سطحی را در پوشش حفاظت از سرما قرار می دهد به این صورت که در شب که دمای هوا به آستانه دمای بحرانی می رسد، دستگاه اگر از نوع هوشمند باشد، به صورت کاملا اتوماتیک روشن و شروع به مکش و زهکشی هوای سرد ساکن در سطح زمین، مجاورت درختان باغ و محصولات و پرتاب این هوای سرد به سمت اوج می کند. این امر موجب برگرداندن هوای گرم لایه اوج به سطح زمین خواهد شد.

ادامه این روند موجب خواهد شد که بعد از دقایقی دمای کل محدوده چندین درجه زیاد کردن یابد.

این عملیات تا آستانه طلوع آفتاب زمانی که اوج سرما زدگی هست، ادامه می یابد تا مانع کم کردن دمای باغ شده است و در نتیجه مانع یخ زدگی و وقوع سرمازدگی شود.

دستگاه «چاهک معکوس» را بر خلاف ماشین های مولد باد که معمولا در باغات با توپوگرافی زمین صاف و هموار راه اندازی می شوند، می توان در باغات ناهموار و شیب دار تپه ای و دره ای راه اندازی و راه اندازی کرد.

منبع:ایسنا

انتهای خبر /

واژه های کلیدی: درختان | اندازی | دستگاه | جلوگیری | محصولات | سرمازدگی باغات | محققان | محصولات کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog